بهترین طراحی داخلی مطب پزشکان – طراحی و اجرای نورگیرهای ترکیبی

طراحی داخلی مطب و کلینیک های پزشکی نیازمند توجه به ویژگی هایی است که تاثیر زیادی در روحیه ی بیماران، چه کودک و چه بزرگسالان دارد. این امر خصوصاً در مورد کلینیک هایی که زمان انتظار بیمار زیاد است کارایی بسیاری دارد. همچنین در مطب هایی که مخصوص بیماران مغز و اعصاب است و بیماران با حالات روحی متفاوت در این مطب ها وارد می شوند، بایستی از رنگ های روشن و تلفیق منطقی و آرام آن با دیگر رنگ ها استفاده کنیم. طراحان می بایستی در طراحی این گونه مراکز به نکاتی مانند تقسیم بندی فضایی، تهویه مناسب، نور ، رنگ و راحتی مبلمان و بسیاری از موارد دیگر توجه داشته باشند که شرح تمامی آن ها به طور جامع در این مقاله نمی گنجد. بهره گیری از نور طبیعی از جمله فاکتورهایی است که باعث می شود دکوراسیون کلینیک لوکس و منحصر به فرد شود. طراحی دکوراسیون مطب و جنبه های زیبایی شناسانه آن از این جهت اهمیت دارد که می تواند تأثیر قابل توجهی بر بهره وری کلی دکتر داشته باشد.

طراحی داخلی مطب رادیولوژی

معمولاً برای این کلینیک ها بیشتر از رنگ های روشن استفاده می کنند یا اینکه رنگ سفید را با یک رنگ جذاب دیگر ترکیب می کنند، تأثیر رنگ ها و ماندگاری آن در ذهن مراجعه کننده یکی از ویژگی های برتر برای یک کلینیک خوب است. در طراحی داخلی مطب پزشکی چیدمان وسایل درون فضا و انتخاب رنگ دیوار ها و وسایل و طراحی نورپردازی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و علاوه بر این شما باید بتوانید در دکوراسیون مطب پزشکی تصویری از یک پزشک معتبر و حرفه ای را در ذهن بیمارها ایجاد نمایید. اتاق انتظار می تواند برای بیمار یکی از استرس زا ترین مکان ها به حساب آید.

طراحی داخلی مطب روانشناسی

همانطور که میدانید این قسمت اولین محل برخورد مراجعین با فضای مطب است و نحوۀ طراحی آن میتواند تاثیر بسزایی در برداشت آنها از فضای کلی مطب و حسوحال آن داشته باشد. از چینش بینظم و بیاصول آنها پرهیز کنید. هنگام انتخاب مبلمان، صندلی های خاص و بادوام را انتخاب کنید. هنگامی که برنامه های توسعه توسط شما تأیید شد ، ما بهترین تأمین کنندگان و پیمانکاران فرعی را انتخاب می کنیم ، برنامه کار را تعریف می کنیم ، جلسات هفتگی سایت را ترتیب می دهیم و مطابقت دستاوردها را با برنامه های اصلی بررسی می کنیم. هدف اصلی در طراحی دکوراسیون مطب پزشکی مانند مطب پزشکان عمومی، روانشناسان دکوراسیون دندانپزشکی این است که بتوان به بهترین شکل ممکن فضای داخلی مطب را بهینه کرد و همچنین علاوه بر موارد ذکر شده میزان عملکردها را بالا برد. یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین مواردی که در تعیین میزان هزینه های اجرای دکوراسیون مطب مهم می باشد، نوع مصالح به کار رفته در طراحی و اجرای دکوراسیون مطب می باشد.

طراحی داخلی مطب مدرن از این طراحی و معماری دکوراسیون داخلی کلینیکی مانند کلینیک زیبایی پوست و مو از اهمیت ویژهای برخوردار است. این امر در حوزه درمانی زیبایی و پوست و مو نیز صادق است. حتی اگر امکان استفاده از گیاهان طبیعی در گلدان را ندارید از گیاهان مصنوعی استفاده کنید تا احساس مثبت محیط طبیعی را ایجاد کنند و فضای دوستانه تری برای مراجعه کنندگان به وجود آورند. انتخاب ترکیب رنگ درست و نورپردازی مناسب می تواند فضای دلپذیری را ایجاد کند که مراجعه کنندگان از گذراندن زمان خود چه برای انتظار و چه برای درمان خسته نشوند و روحیه خوب خود را حفظ نمایند. چیدمان مبلمان در مطب و کلینیک باید متناسب با نیازهای فردی مراجعه کنندگان انجام شود و به آن ها کمک می کند احساس راحتی بیشتری نسبت به خانه خود داشته باشند، این کار حس آرامش، درمان و درک پزشکی از وضعیت آن ها را ایجاد می کند.

بیماران بدن های حساس تری دارند و ممکن است بدنشان از ایمنی کمتری برخوردار باشد. هر نوع روشنایی که انتخاب می کنید مطمئن شوید که اتاق انتظار احساس ایمنی به بیمار طراحی داخلی مطب مدرن بدهد. ترکیب رنگ سفید با نور مناسب، حاکی از تمیزی و بهداشتِ کلینیک است و در نتیجه، حس رضایت و ایمنی را در بیماران ایجاد می کند. در دکوراسیون داخلی مطب پزشکان از وسایل وینیلی برای اسباب و اثاثیه اتاق نشیمن بیماران انتخاب کنید که بتوان، به سرعت، به راحتی و به دفعات زیاد، آن را تمیز کرد. یکی از اصلی ترین عملکردهای طراحی پزشکی شما ایجاد احساس امنیت و آرامش در بیمارانی است که به مطب شما مراجعه می کنند. قرار گرفتن بیشتر در معرض نور خورشید و بهم ریختگی کمتر اثر آرام بخشی بر مراجعه کنندگان مطب شما دارد. نور مصنوعی نیز باید به گونه ای در فضا طراحی و استفاده شود که تمامی فضاها به صورت کلی روشن شوند .

دکوراسیون داخلی مطب روانشناسی

گرایش های معماری مدرن خواستار ایجاد فضاهایی با پلان باز است که امکان جریان هوا و نور بیشتری را فراهم می کند. بیشتر قرار گرفتن در معرض نور روز علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر فضاسازی دارد می تواند به کاهش باکتری های موجود در سطوح، و رفع سلول های مرده پوست انسان کمک کند. به روز بودن و استفاده از مدرن ترین تجهیزات پزشکی که در طراحی مطب خود به کار می گیرید، حس اعتماد و اهمیت بیشتری در مراجعه کنندگان شما ایجاد می کند. درحالیکه اینیک علم روز میباشد که همواره در حال بهروزرسانی است.

قیمت طراحی داخلی مطب

این سبک فضای داخلی بر ظرفیت نشیمن کافی برای بیماران تاثیری ندارد و یا عملکردهای اصلی کلینیک را به خطر نمی اندازد. اطمینان حاصل کنید که صندلی ها برای بیماران مناسب هستند. در اتاق انتظار چوب لباسی قرار دهید و از وجود دستمال کاغذی کافی در آن اطمینان حاصل کنید/ دسترسی به آب آشامیدنی و وجود یک آب سرد کن مزیت خوبی است. این سبک از طراحی فقط فضاهایی سازگارتر و هوشمندانه تر برای شما به وجود می آورد. فضاهایی نظیر اتاق تزریق ژل یا لایه برداری پوست.

مطب پزشکان محیطی است که بیماران با توجه به داشتن هرگونه دردهای فیزیکی و روحیشان با هدف بهبودی کامل و درمان به آنجا مراجعه می کنند و با تمام وجود نیاز به آرامش دارند. این عامل همچنین می توانند تاثیرات مثبتی در راحتی بیماران داشته باشد و احتمال مراجعه مجدد آنها را برای مراقبت های بعدی افزایش میدهد. می توانید با چیدن کتاب های مفید و قابل معرفی به بیماران و مراجعه کنندگان، کتابخانه تان را دیزاین و قابل استفاده برای بیمار کنید.

طراحی مجدد مطب پزشکان و دندانپزشکان از تغییرات ساده و کوچک مانند رنگ آمیزی گرفته تا تغییرات کلی ظاهر و عملکرد اتاق انتظار، راهرو ها، اتاق معاینه، به طور ناخودآگاه حس مبتنی بر خدمات درمانی بهتر در بیماران ایجاد می کند. به همین دلیل است که می بایست مقدار فضا و مساحت مناسبی را با توجه به نسبت و تعداد دندانپزشکان و متخصصینی که می خواهند به صورت توأمان در یک اتاق (مطب) و کلینیک مشغول فعالیت باشند، در نظر گرفت. با کمک پارتیشن می توان بدون نیاز به مصالح و هزینه های اضافی ، فضاها را بخش های کوچک و کاربردی تقسیم بندی کرد.پارتیشن های باریک و شیشه ای برای تفکیک انتخاب مناسبی خواهند بود. رنگ هایی مثل آبی، بژ ، قهوه ای می توانند انتخاب مناسبی باشند. برای مثال از جمله رنگ هایی که می توانید برای رنگ آمیزی دیوار مطب استفاده نمایید، رنگ های آبی، سبز، خاکستری و سفید می باشد.

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی

در بیشتر مطب های پزشکی توجه چندانی به مقوله طراحی داخلی و تزیین دکوراسیون مطب نمی شود و این نکته بلافاصله بیماران را در شرایط استرس زا قرار دهد. یک ایده جالب دیگر برای تزیین و دکوراسیون مطب پزشک یا اتاق انتظار ، انتخاب آثار هنری یا چیدمانی است که انعکاسی از علایق، سرگرمیها و روحیات پزشک باشد. آزمایش رنگ در کلینیک پزشک می تواند بر روی وسایل تزئینی یا کارهای هنری انجام شود. از موارد دیگری که در طراحی داخلی مطب محیطی خوشایند را ایجاد می نماید، به کار بردن آثار هنری است.

می توانید صندلیهای دندانپزشکی را کنار پنجره قرار دهید تا از این جهت به فضای بیرون دسترسی داشته باشند و بتوانند میزان کمی اضطراب خود را کاهش دهند. به عنوان نمونه رنگ های روشنی مانند: با توجه به تشخیص رنگ ها و نورپردازی خوب می توانیم از این دو به عنوان دو مکمل در کنار یکدیگر استفاده کنیم و فضایی منحصر به فرد را طراحی کنیم تا از این جهت همه مراجعهکنندگان و بیماران بتوانند با آن فضا ارتباط برقرار کنند و از آن فضا لذت ببرند. ولی در کل باید گفت استفاده از رنگ مناسب تأثیر مثبتی در روحیه بیماران دارد و بهتر است از ترکیب رنگیهای متفاوت برای فضاهایی مانند مطب پزشکان استفاده شود.

طراحی داخلی مطب دکتر

اگر به طرح های ارائه شده در این قسمت توجه نمایید، متوجه این موضوع خواهید شد. رنگ زرد شادی و خوش بینی را افزایش می دهد، در حالی که رنگ سفید تمیزی و ایمنی را شبیه سازی میکند. نشستن طولانی مدت برای یک بانوی باردار او را دچار مشکل میکند. مطب پزشکان محلی است که افراد در غیر از اینکه مدت زمان زیادی را به انتظار مینشینند، در برخی موارد این انتظار نیز با استرس و اضطراب همراه است. تحقیقات انجام شده در رنگ شناسی توضیح می دهد که چگونه می توان از رنگ هایی مانند آبی در این فضاهای “غیر درمانی” برای کاهش احساس اضطراب و استرس بیماران و همراهانشان استفاده کرد.

دستگاه های پذیرش دیجیتال روند پذیرش بیمار را ساده تر کرده و دسترسی فوری به اطلاعات را برای پزشکان معالج فراهم میکند. رنگ و یا کاغذ دیواری با رنگ های گرم تر انتخاب بهتری هستند. صنعت بهداشت و درمان به طور پیش فرض با پالت های رنگی نزدیک به سفید یا سفید خالص به نشانه ی استریل بودن شناخته شده است. بنابراین ورود به مکانی استریل با رعایت تمام اصول بهداشتی برایشان بسیار خوشایند تر از مکانی است که در برخورد اول حس تمیزی را دریافت نکنند. اگر کادر درمانی و سایر کارکنان بتوانند اتاق های مشاوره را گسترده تر کنند یا پارتیشن بندی کنند، کلینیک می تواند با انعطاف پذیری بیشتری نیازهای تعداد بیشتری از بیماران را برآورده کند. در کلینک های زیبایی برای برخی از بیماران از کرم های سِرکننده استفاده می شود. همانطور که اشاره کردیک، برخی از سبک های طراحی تأثیر قابل توجهی در نحوه مراجعه بیماران به مطب پزشکی شما دارند.

یکی از مبلمان های بسیار ضروری در مطب، تخت اتاق روانشناس می باشد، چرا که با توجه به روند درمان، ممکن است، در طول برخی از جلسه ها، لازم باشد که پزشک بیمار خود را برای مدت کوتاهی به خواب ببرد، پس مشخص است که تعبیه ی یک تخت در اتاق پزشک از نکات ضروری و مهم می باشد. رنگهای مختلف تأثیرات متفاوتی بر روحیه بیمار دارند. در پروژه طراحی دکوراسیون داخلی مطب زنان و زایمان از رنگ سفید به طور غالب استفاده شده است و در بخشی از عناصر و مبلمان، رنگ سرخابی به کار رفته است که سردی و بیحالی رنگ سفید را خنثی میکند و همچنین رنگهای گرم کمی حس شادی به همراه دارد. اگر رنگ غالب فضا سفید باشد در ذهن بیمار دندانی سالم تداعی میشود. با فعال کردن اهرم دکوراسیون داخلی مطب پزشکی بهطور صحیح و خوب و طرح دفتری هماهنگ با دکور مربوطه، فضای گرم و عالی و مورد اعتماد برای بیمار ایجاد میشود که ذهن بیمار را از یادآوری اتاق بهداشت و درمان سرد و بهداشتی پاک میکند.

طراحي داخلي كلينيك دندانپزشكي

برای کمک در طراحی یک محیط درمانی کاملاً متناسب با حیطه ی کاری شما و بیمارانتان، در اینجا سه مفهوم اصلی وجود دارد که باید برای طراحی عالی کلینیک های درمانی و مطب پزشکی به خاطر بسپارید. البته اغلب پزشکان به خاطر هزینههای زیاد از این موضوع چشمپوشی کرده و یک مطب معمولی و ساده را برای خود و مراجعین خود تشکیل میدهند که این کار باعث به وجود آمدن استرس برای بیماران و مراجعهکنندگان میباشد. افزایش سطح اکسیژن هوا مانند یک آرامبخش طبیعی عمل می کند و سردردهایی که ممکن است بیماران و همراهانشان به دلیل اضطراب و خستگی داشته باشند را رفع می کند.