دکوراسیون کلاسیک: ۸ ترفند ساده و کاربردی برای ایجاد یک فضای کلاسیک صمیمی

بله، در صورتی که دارای احساسی همچون اعتماد به نفس و سرکشی باشید. با ایرنا زندگی همراه باشید تا بهترین سایتهای طراحی آنلاین دکوراسیون خانه را بررسی کنید. در سرویس سبک زندگی همراه ما باشید. در ابتدای مقاله یکی از ویژگیهای سبک کلاسیک رو ظرافت بیان کردیم، در انتخاب پارچه برای این سبک هم باید این ویژگی رو منظور کرد و این نکته رو هم به خاطر داشته باشید که پارچهها نباید خیلی جلب توجه کنند و بار تمام دکوراسیون رو به دوش بکشند. وحدت هم از موضوعاتی هست که کمتر به اون اشاره میشه اما باید بدونید که در همه سبکها بهتره اون رو در تمام فضاهای خانه استفاده کنید اما در سبک کلاسیک به این موضوع تاکید بیشتری میشه. در انتخاب رنگ بخش های مختلف خانه می توانید از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ استفاده کنید . به هنگام ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل حتما از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ برای طراحی خود استفاده کنید.

نقش و نگارهای باستانی، خاتمکاریهای برنزی، پایههای مرمرین، گلدستههایی از گل رز و … در دکوراسیون کلاسیک همچنین از طرح های نسبتا شلوغ مختلف به وفور استفاده می شود. فضاهای متقارن و منظم، حضور یک شومینه، تمهای رنگی نسبتا گرم از ویژگیهای سبک کلاسیکه که به فضا روح بخشیده و میتونه یک خانواده رو به راحتی دور هم جمع کنه و این انرژی رو به اونها هم منتقل کنه. قبل از بررسی ویژگیهای سبک کلاسیک این نکته رو فراموش نکنید که در این سبک اصالت و نظم حرف اول رو میزنه و شما برای انجام هر کاری باید به تعریف دقیق اون کار در این سبک مراجعه و اصول رو رعایت کنید. بهتره اول از مبلمان بزرگتر شروع کنید و کم کم فضا رو تکمیل کنید. مثلا اگر یک شومینه که دو طرف اون صندلی قرار میگیره نقطه کانونی شما باشه، یک آینه یا یک اثر هنری بالای شومینه میتونه ظاهر کلاسیک اتاق شما رو تکمیل کنه. مثلا دوتا صندلی با رنگ یکسانی انتخاب کنید، بعد کوسنهایی رو با پارچهها، طرح و رنگ مشابه اونها پیدا کنین و اونها روی مبل روبرویی که رنگ متفاوتی داره قرار بدین، این هماهنگی و تکرار رنگ و طرح به عنوان «چسب» یکدستی فضا عمل میکنه و در دکوراسیون شما تعادل ایجاد میشه.

در تصویر زیر نمونه ای از کابینت آشپزخانه سفید را می بینید. همچنین اغلب سقف این قسمت را به طور ویژه ای نورپردازی می کنند تا باعث جلوه گری بیشتر این قسمت در نشیمن بشود . سقف از دیگر قسمت هایی است که باید به طراحی آن توجه ویژه ای شود. لوستر ها عامل مهمی در چیدمان خانه هستند و سبب ایجاد روشنایی خیره کننده ای میشوند که بایددر این سبک به سراغ طرح های کریستالی و یا چوبی آن بروید و بهتر است لامپ هایی با نور زرد استفاده کنید. این عمل با رنگهای خنثی مانند خاکستری، کرم، سفید یا گریژ بهتر تاثیر خود را میگذارد. لوستر آشپزخانه برای سقف های کوتاه بهتر است از نوع سقفی انتخاب شود. اگر رنگ مبلمان خاکستری را برای اتاق پذیرایی انتخاب کردهاید باز هم برای یک دکوراسیون تابستانی دستتان حسابی باز است. یک اتاق کار در سمت مقابل اتاق نشیمن قرار دارد، جایی که کار را می توان در آرامش و سکوت به پایان رساند. از اون جایی که به سبک کلاسیک، سنتی هم گفته میشه، مشخصه که عناصر مدرن در اون جایی ندارن.

مثلا دو مبل رو روبروی هم و یک میز رو وسط اونها قرار بدین یا یک مبل کشیده و دو تک نفره در کنارش بذارید. مثلا میتونید یک اثر هنری رو به دیوار آویز کنید و دو لامپ یکسان دو طرف اون قرار بدین، یا دو طرف یک در، تابلو آویز کنید که اندازه و رنگ مشابهی داشته باشند یا حتی چهار یا شش تابلو کوچک رو براساس یک الگوی مشخص و منظم روی دیوار قرار بدید. حتی اگر دانش ویژهای درباره انواع سبکهای دکوراسیون داخلی ندارید (که در این صورت میتونید با دنبال کردن مجموعه مقالات ما در زمینه سبکهای مختلف دکوراسیون به یک متخصص دکوراسیون داخلی تبدیل بشید ?)، مطمئنا سبک کلاسیک رو به راحتی میتونید از سایر سبکها تمیز بدید؛ دیوارهای گچبری شده، مبلمانهای چوبی که معمولا آنتیک هستن، سقفهایی بلند و مملو از گچبری و تزئینات، لوسترهایی پرکار، پردههایی سنگین و طرحدار که اغلب با گل تزئین شدن و تم رنگی غالب طلایی و کرمی و قهوهای یا رنگهای سلطنتی، فضایی کاملا کلاسیک رو به وجود میارن. برای پیدا کردن این نقطه کانونی هم بهتره فضای خالی یک اتاق رو در نظر بگیرید؛ یک پنجره بزرگ، درهای فرانسوی، یا حتی خط وسط اتاق!

بیشتر رنگهایی که در سبک کلاسیک به کار میرن، چون حالت سنتی دارن، از طبیعت الهام گرفته میشن؛ تناژهایی از زرد و طلایی، آبی، سبز و قهوهای، حتی در بعضی نمونهها رنگهای ملایمتری مثل خاکستری و صورتی هم دیده میشن. شومینه، آینه، نقاشی و مجسمه، شمعدون برنزی و گلدان هم به عنوان وسایل جانبی اغلب در سبک کلاسیک دیده میشن. از لحاظ تزئینات هم که معمولا در سبک کلاسیک کار دست و جزئیات زیاد دیده میشن، پس این هم تائیدی بر گران قیمت بودن این سبک هست. کاشی سرامیک بهترین نمونه از این محصول است که هرگز از مد نمی افتد و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه و با کیفیت می باشد کاشی آشپزخانه را همان طور که بیان کردیم در رنگها و طرحهای گوناگون یافت می شود ولی آنچه مهم است مواد تشکیل دهنده آن می باشد که آن را نسبت به انواع دیگر خود متمایز می کند. نمونه ای از رنگ ها می توانند آبی-سبز، سبز و سبز-زرد باشد. با توجه به سلیقه و ابعاد آشپزخانه، میتوان با نورپردازی های متنوع، جلوه ای برجسته به آرک بخشید. سپس برای طبیعی کردن تصویر نهایی، نورپردازی و متریال دهی بایستی از پلاگین وی ری استفاده کنید.

طرح کلینقشه قبل از انجام با ارائه قیمت طراحی داخلی منزل در اختیارمشتری قرار می گیرد. آیا می بینید که چقدر رنگ سبز در هر سه از خود خودی را نشان میدهد؟ این کار به شما این امکان را میدهد که با استفاده از قطعاتی که دوست دارید، فضایی کاربردی و خاص را ایجاد کنید و بسازید. و فراتر از آن دیگر نیاز نیست که به یک الگو و طرح خاص کاغذ دیواری محدود شوید-شما می توانید از انواع طرح و رنگ های موجود استفاده کنید و می توان گفت تنها چیزی که شما را محدود می کند تصور شماست.

نکته: چوب های بلوط، گردو، راش و ماهون، پارچه های ابریشمی و پنبه مصری و سنگ های مرمر و مرمریت از جمله مواد لوکس و درجه یک در طراحی داخلی چیدمان به سبک کلاسیک هستند. سبک کلاسیک خیلی با مبلمان و تزئینات ارزان قیمت سازگار نیست؛ درواقع چون بیشتر از چوب استفاده شده و درکنارش سنگ و مرمر و … یکی از مواردی که در فضاهای داخلی نقش مهمی را بازی می کند طراحی دکوراسیون داخلی است که قصد داریم در این مطلب بیشتر در این باره صحبت کنیم. در این بخش قصد داریم سبک های طراحی کابینت را به شما معرفی نماییم. در یک آشپزخانه بزرگ شاید میزان رنگ این لوازم در مقایسه با کابینت ها چندان هم زیاد نباشد، اما به دلیل ماهیت اغلب متالیک ، پراکنده و تکه تکه های رنگی این لوازم، تاثیر گذاری بسیار بالایی دارند.

بلاخره رسیدیم به موضوعی که خیلی بهش اشاره شد و اینکه شما هم به اهمیتش پی ببرید برامون خیلی مهمه؛ سبکهای دکوراسیون سایت dekoralsystem داخلی! ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که تفاوت این اسامی و تخصصها در چیست و نکته مهم تر اینکه کدامیک از این تخصص ها مورد نیاز شماست. تفاوت آن اینقد کافی است تا اتاق شما را جذاب کند. 10٪ می تواند همان چیزی باشد که به اتاق شما شخصیت می دهد و یا آن را بسیار خنثی (تر) نگه می دارد. در واقع دلایل زیادی در مورد محبوبیت کابینت های سفید در آشپزخانه بیش از هر رنگ دیگری وجود دارد، از طراحی زیبا و شفاف آنها شروع می شود، که یک حس بزرگ بودن و روشن بودن را برای مکان ایجاد می کند.سفید یک رنگ خنثی که طرفداران بسیار زیادی در طراحی دکوراسیون دارد به گونه ای در هر طراحی حداقل یک دیوار سفید وجود دارد. رنگ های اصلی معماری داخلی ،به سبک کلاسیک ،اصیل وملایم هستند .مانند رنگ های :بژ ،کرم ،خاکستری، صدفی، شرابی ،طلایی ،هلویی ،نقره ای ،زیتونی، اجری از رنگ های متداول در معماری داخلی به سبک کلاسیک است وهمچنین میتوان از رنگ های زرد، آبی، سبز و قرمز را در طیف هایی که درجه خلوص پایینی دارند، مثل رسی، سبز زمردی و طلایی، به صورت محدود در فضا به کار ببرد.

راه پیدا کرد. سبک کلاسیک از اواسط قرن هجدهم به شکل معماری نئوکلاسیک توسعه پیدا کرد. اما برای مقدمه بگم که کلاسیسیسم یا کلاسیکگرایی به عنوان یکی از انواع سبکهای دکوراسیون داخلی که ما برای راحتی بیشتر بهش میگم سبک کلاسیک، در واقع یک جنبش هنری و فرهنگی بوده مربوط به نیمه دوم قرن هفدهم میلادی که اصولش براساس فرهنگ، هنر و ادبیات یونان و روم باستان شکل گرفته است. در واقع انتخاب سبک دکوراسیون برای شما مثل یک نقشه راه عمل می کند. در واقع طراحی داخلی به فعالیت انسان ها بسیار وابسته است و میتوانیم آن را به صورت هنر و دانش درک رفتار انسان ها تعریف کنیم. این سبک در ادبیات، معماری، هنر (تئاتر و نقاشی و مجسمهسازی و …) و موسیقی وارد شده و آثار ارزندهای هم به ازشون به جا مونده. دکوراسیون و تزئین کردن خانه می تواند نوعی از هنر که باعث میشود ما در آن احساس سردرگمی، گیرافتادگی یا حتی ناامیدی را بکنیم ، باشد ! لوسترهای کریستالی پرکار که خودشون اثر هنریای در این سبک محسوب میشن، لامپهایی به شکل اشک با پایههای سنگی یا شیشهای گران قیمت، چراغهای کف یا حتی مخفی در پرده که در طاقچه یا میله پرده قرار میگیرند، عوامل روشنایی سبک کلاسیک هستن.

، این سبک از چیدمانها بیشتر مناسب فضاهای سنتی است و یا در چیدمان به سبک روستیک مورد استفاده قرار میگیرد، در هر صورت اگر علاقمند به استفاده از این اقلام دکوراتیو هستید پیشنهاد میکنیم دست کم در دکوراسیون آشپزخانه مدرن از آن استفاده نکنید. برای مشاهده مدل های جدید کابینت سفید مطالعه مقاله ی “کابینت سفید مدرن” را به شما پیشنهاد می کنیم. راستی، سلام ساختمان در یک مقاله جداگانه چند نمونه پروژه سبک دکوراسیون کلاسیک رو بررسی کرده که اگر دوست دارین با جزئیات این سبک بیشتر آشنا بشین، مطالعه این مقاله رو از دست ندین. همچنین نقاشیها، که اغلب نقاشیهای دیواری یا سقفی هستن، ممکنه بعد از تعمیر کاملا مشابه نمونه اولیه نباشن و از اونجایی که سبک کلاسیک بسیار متقارن و منظم هست، کوچکترین نامنظمی کاملا به چشم بیاد. اگر شما فرد به روزی هستین، ممکنه خیلی از زندگی کردن طولانی مدت در یک خانه با سبک کلاسیک استقبال نکنید. بازهم به دلیل مصالحی که بیشتر در سبک کلاسیک به کار میرن، مثل چوب حفظ و نگهداری از اونها مشکل خواهد بود، چون ممکنه با مشکلات متعددی روبرو بشید.

خیلی از ما در خانههای کوچک یا بزرگ آپارتمانی زندگی میکنیم و کمتر کسی امکان، بودجه یا حتی حوصلهی این را دارد که در خانه باغهای بزرگ زندگی کند. یک آینه بزرگ، یک مجسمه چوبی، یک اثر هنری چوبی یا حتی یک میز خیلی قشنگ میتونه نقطه کانونی دکور شما باشه. اما در صورتی که بتوانید از قالیچه و یا فرش های مناسبی نیز بر روی این کف چوبی استفاده کنید، جلوه ظاهری اتاق شما فوق العاده زیباتر و منسجم تر خواهد شد. از طرفی از صرف از این که سرمایه اولیه برای این کار ندارید امکان اجرای پروژههای مختلف در مکانهایی که در بالا به آنها اشاره شد باعث میشود تا بتوانید پس از مدتی کسب و کار خود را داشته باشید. این گونه میزها به خوبی در گوشه ها قرار می گیرند و گوشه ندارند، بنابراین دارای فضای بیشتری برای نشستن و صرف غذا هستند.

در انتخاب بافت و جنس اشیای موجود در طراحی به سبک تلفیقی (transitional) هم دستتان کاملا باز است. کفپوش های موجود در سبک کلاسیک حتی اگر یک پارکت یا لمینت ساده باشند، لازم است تزیینات و طراحی هایی برای نمایش این سبک در آن ها به کار رفته باشد. سنگ های مرمر برای کفپوش ، دیوارها و حتی نمای کلاسیک کاربرد دارند . اگر نمای خوبی دارید چرا ازش لذت نبرید؟ هدف ما در پروژه طراحی داخلی مسکونی یا تجاری این است که آن را لذت بخش و بدون دغدغه کنیم. بنابراین یک رنگ اصلی را انتخاب میکنید، رنگ مکمل آن را در چرخه رنگ پیدا میکنید و یکی از رنگهای مجاور (بعدی) را به رنگ مکمل اضافه میکنید.