شیر سماوری چیست؟ معرفی کامل، ویژگی ها و کاربرد-پتروسا | kasrasaran

فشردگی فنر
که فشار کار شير را تعيين می‌کند بوسيله پيچی که در قسمت بالای فنر قرار دارد تنظيم می‌شود. در اين حالت برای جلوگيری از بروز هرگونه حادثه از شيرهای ايمنی روی اين دسته تجهيزات استفاده می‌شود. در صورت بالا رفتن فشار بيش از حد مجاز اين شيرها بطور خودکار عمل کرده و با باز شده و خارج ساختن مقداری از محتوی دستگاه فشار آن را تا حد مجاز پايين می‌آورد. در شير يك طرفه پيستوني از نظرشكل داخلي شبيه شير فلكه‌اي مي‌باشد كه جريان باعث فشار پيستون به طرف بالا و انتقال جريان شده كه جهت عكس آن پيستون به طرف پائين آمده و مانع از برگشت سيال به طرف ورودي مي‌شود. اين نوع شير به همراه شير ساچمه‌اي وزاويه‌دار جهت جلوگيري از پديده لرزش در اثر فشار در مسير خطوط لوله برده مي‌شود. همچنین از نوع خاصی از شیرآلات سماوری که از جنس پلی تترا فلوئور اتیلن (PTFE) ساخته می شوند،
برای انتقال مود شیمیایی بازی، اسیدی و موادی با خاصیت خورندگی بالا استفاده می شود.

شیرآلات صنعتی و کاربرد آن‌ها

شیر سماوری چیست؟ معرفی کامل، ویژگی ها و کاربرد-پتروسا | kasrasaran

• شير کروی برای مواقعی که شير بايد برای مدت زيادی بايد نيمه باز باشد قابل استفاده است. در برخی مواقع نوع بخصوصی از شيرآلات صنعتی که به طور اتوماتيِک باز و بسته می‌شوند و از بروز اتفاقات جلوگيری می‌کنند در صنعت بکار می‌روند. یکی از وسایل ضروری که در تمامی خطوط انتقال استفاده می شوند، شیرها هستند و
شیر سماوری یکی از مهم ترین و رایج ترین انواع شیرآلات صنعتی است. شیر سماوری با پلاگ 12 درصد تریم با حجم دبی خروجی تقریبا ¼ حجم ورودی است.

چه زمانی می‌توانیم از شیرآلات سماوری استفاده کنیم؟

با حرکت میلۀ شیر، مانع از حرکت کولار توقف و شیر به خارج از قلمروی ربع‌گرد می‌شود. در پایان شیرهای سماوری کاربردهای مفیدی دارند و فناوری جدید و طراحی‌ها، حوزۀ کاربردی این شیرها را در بسیاری از فرایندها افزایش می‌دهد. این دو خروجی معمولاً در دو سوی شیر، مقابل هم قرار گرفته‌اند و یکی از مجراها، ورودی به خروجی است و میله و دستۀ آن در بالای شیر قرار دارد. همچنین یک شیر سماوری از یک شیر ربع‌گرد نیز استفاده می‌کند که در مواقعی که نیاز به عملکردی فوری و تکرارشونده داریم،‌ به کار می‌آید. سرهای شیر می‌تواند از نوع فلنج،‌ جوشی یا از نوع سرجوش‌خورده باشند. • در اين نوع شير فرسودگی مربوط به اصطکاک از شيرهای کشويی کمتر است.

گریس‌های پایه حیوانی، گیاهی و سنتتیک در این شیرها قابل تزریق هستند که قطعاً با عنایت به خواص اثبات شده، گریس‌های پایه سنتتیک (synthetic base) قابلیت‌های به‌مراتب بیشتری در مقایسه با دو نوع دیگر این وب سایت دارد. استاندارد ساخت این شیرهاAPI 6D – API BS 5353است و بر اساس API 6D تست می‌شوند. در روی مجرابند سوراخی تعبیه گردیده‌است که در حالت باز در مسیر کانال جریان قرار خواهد گرفت.

  • شیر سماوری برنجی 1.2 بیشترین استفاده را در بین این سایزها دارد که با توجه به درجه حرارت سیال گسکت و اورینگ های آن متفاوت می باشد.
  • دیسک این شیر معمولاً به شکل مخروطی ساخته می‌شود تا متناسب با نشیمنگاه باشد، اما از دیسک‌های با سطح تخت نیز استفاده می‌شود.
  • جنس بیشتر متریال به کار رفته در این مدل از شیرآلات، فلزی بوده  به همین دلیل  نشتی به وجود می آید.
  • علامت موجود در شکل زیر اصطلاحا سمبل یا نماد اختصاصی شیرهای سماوری در نقشه خوانی تاسیساتی است.

دو مدل شیر یکی نیازمند روغن کاری (Lubricated) و دیگری بدون نیاز به روغن کاری (Non Lubricated) دسته بندی می شود. یک ورودی و دو خروجی برای عبور جریان سیال دارد،   درشیر مخروطی سه راهه میتوان مسیر خروج سیال را   بین دو پورت جابجا کرد. مجرابند (استوانه‌ای یا مخروطی)، که بوسیله ساقه شیر حرکت ۹۰ درجه‌ای خواهد داشت وظیفه باز و بسته کردن شیر را بر عهده دارد. به همین دلیل به آن‌ها شیرهای quarter-turn action و Quick Opening نیز می‌گویند.