شیر پروانه ای چیست و چگونه کار می کند؟ نمایندگی هانیول Honeywell مرکز کنترل ایران | kasrasaran

در این مدل شیرها همانند سایر شیرهای قبلی باز و بسته شدن شیر به وسیله یک اهرم فلکه‌ای انجام می‌شود. یک اهرم که از دو قسمت ثابت و متحرک تشکیل شده است، باعث چرخش دیسک و درنتیجه باز و بسته شدن شیر می شود. به دلیل نقاط اتصال کم از این مدل در خطوط لوله پرفشار استفاده نمی شود. به دلیل وجود سه آفست در این نوع شیر، اصطکاک بین دیسک و سیال فقط موقع باز و بسته شدن اتفاق می افتد و
به این ترتیب افت فشار تا حد چشمگیری کاهش می یابد. به شیر پروانه ای اصطلاحا شیر یک چهارم (Quarter-turn) نیز می گویند؛
به این دلیل که اگر دیسک به اندازه یک ربع دایره بچرخد، شیر باز یا بسته می شود.

شیر پروانه ای چیست و چگونه کار می کند؟ نمایندگی هانیول Honeywell مرکز کنترل ایران | kasrasaran

برخی از شیرها در امتداد وسط یک خط فرآیند مورد نیاز هستند که بین دو فلنج لوله مجاور قرار می گیرند. این شیرهای پروانه‌ای بدون رزوه به «سبک ویفر» معروف هستند و سبک وزن هستند، که آنها را گزینه‌ای ارزان‌تر و نصب آسان‌تر می‌کند و در نتیجه هزینه‌های نصب را کاهش می‌دهد. باتر فلای به سبک لاگ از ولو رزوه‌دار برای نصب شیر به فلنج‌های لوله‌کشی با استفاده از اتصالات پیچ‌دار استفاده می‌کنند.

  • حتما به نوع موادی که برای آنها قصد خرید شیر پروانه ای دارید دقت کنید تا بهینه خرید کنید.
  • یکی از شیرآلات صنعتی که برای کنترل جریان سیال استفاده می شود، شیر پروانه ای است.
  • دومین عامل موثر، مشخصات فضاهاییست که بایستی تحت پوشش سیستم اطفای حریق قرار بگیرند.

معمولا شیرهای پروانه ای بزرگتر مجهز به گیربکس (Gear Box) می باشند. وجود گیر بکس در شیرهای پروانه ای عملکرد شیر را ساده می کند اما هزینه ی بالاتری در پی دارد. وجود یک دستگیره فلکه ای به محور شیر پروانه ای وصل می شود و گشتاور مورد نیاز جهت باز و بسته کردن شیر را تامین می نماید. وقتی استم درست در پشت خط میانی دیسک قرار دارد، به شیر single-offset‌ گفته‌ می‌شود. این طرح برای کاهش تماس دیسک با آب بندی قبل از بسته شدن کامل شیر با هدف بهبود عمر مفید شیر ساخته شده است. امروزه شیرهای تک افست جای خود را به شیرهای پروانه ای افست دوگانه و سه گانه داده‌اند.

شیر پروانه ای یا باترفلای ولو چیست؟

امیدواریم مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشد. اگر در این زمینه تجربه ارزشمندی دارید، لطفا در پایین پست با بقیه دوستان به اشتراک بگذارید. در ولوهای جک بادی برای باز و بسته کردن شیر از نیروی محفظه هوای فشرده یا گازهای بی‌اثر فشرده استفاده می‌شود.

شیر پروانه ای فلنج دار (Flange Type)

سوالات متدوال در مورد شیر پروانه ای را پاسخ دادیم پس تا انتها همراه ما باشید. شما می‌توانید بهترین قیمت باترفلای ولو را از ما در آوان بخواهید؛ زیرا ما تولیدکننده این نوع شیرآلات هستیم و می‌توانیم با حذف واسطه‌‌ها در خرید، قیمت خود را تضمین کنیم. به دلیل تماس دائمی دیسک با سیال حتی موقعی که شیر باز است،
افت فشار سیال در این شیر بسیار بیشتر از شیر شیر گیوتینی توپی است. شیرآلات صنعتی انواعی دارند و براساس نوع مواد اولیه، کاربرد و شکل ظاهری به دسته هایی تقسیم می شوند.

معایب استفاده از شیر پروانه‌ ای